Veckobrev v 43-45

Veckobrev 43-45

 

Hej, vi håller som bäst på med utvecklingssamtalen och det är kul att så många har bokat in sig.

I matematiken jobbar vi med pengar och andra problemlösningar.

Vi jobbar vidare med bokstäver och läsning. Efter höstlovet kommer vi att skicka hem en läsläxa med tillhörande läsförståelse, varje vecka. Vi lämnar ut läxan på tisdagar och på fredagen samma vecka ska läxan tillbaka, vi rekommenderar att man får läsa för en vuxen en gång per dag.

 

Höstlovet infaller som vanligt vecka 44 och ni som har fritidsplats får inte glömma att lämna in lappen om barnens ledighet eller vilka tider ert barn ska vara här på fritids.

 

Vi vill också påminna er om att vi har gymnastik två gånger i veckan, måndagar och onsdagar. Glöm inte att skicka med gympakläder, är man inte ombytt får man vara ”bänkvärmare”. Efter varje gymnastiklektion ska man duscha (gäller ej ”bänkvärmare”). Det är fortfarande många barn som stör under genomgången på gympalektionen, prata med ditt barn om att visa hänsyn och respekt.

 

Trevlig helg

 

Carolin, Lena, Joakim, Lotta, Jonny, Benita och Sara

 

 

 

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *