Veckobrev v 46 och 47

 

 

Veckobrev 46 och 47

 

Hej alla!

 

Vi hoppas att alla har haft ett bra och roligt höstlov!

 

Här i skolan arbetar vi på som vanligt. I matematik arbetar vi mycket med addition och subtraktion. I svenska arbetar vi fortfarande med våra bokstäver och tränar på dem. Utöver detta arbetar vi även mycket med lästräning och läsförståelse.

 

Framöver, kommer det ske olika utflykter för respektive klass:

1A åker till konserthuset den 15:e November. (Konserten ”Babar”)

1C åker till konserthuset den 16:e November (Konserten ”Babar”)

1B åker till Vallby den 6:e December (Jultraditioner)

Alla klasser kommer åka buss till utflyktsmålen och inget barn behöver ta med sig matsäck till dessa dagar. Vi hinner tillbaka till lunchen men ta gärna med en frukt!

 

Om ditt barn är sjukt flera dagar vill vi gärna att ni, antigen hör av er till oss, alternativt kommer till skolan för att hämta skolarbete som kan göras hemma. Det är lätt att hamna efter i skolarbetet annars.

 

 

Nästa vecka (v.46) kommer det ske ändringar vad gäller idrottslektionen som är på måndagar. Vi kommer inte längre arbeta med tvärgrupper utan ha idrott klassvis. Ta med ombyte, skor och handduk som vanligt!

 

 

Trevlig helg

 

Carolin, Lena, Joakim, Jonny, Benita, Sara och Lotta

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *