Veckobrev v 50-51

 

 

Veckobrev 50-51

 

 

 

Hej allesammans, nu är det bara två veckor av den här terminen och det har gått fort. Barnen har kämpat med läsning, skrivning och matematik, de har jobbat jättebra. Vi märker att de börjar bli trötta och det är helt förståeligt när det är mörkt så stor del av dygnet. Lite tomtesjuka har smugit sig in bland barnen, det yttrar sig i pirrighet och pratighet, men det är ingen fara för det hör julen till…J

 

Många undrar över julavslutningen och den är den 21 december. Skolan börjar klockan 09.00 den dagen och barnen börjar i sina klassrum där vi rundar av terminen. Sedan går klasserna tillsammans ner till gymnastiksalen där avslutningen med sång äger rum. Tyvärr får föräldrar och anhöriga inte plats i gympasalen, vi räknar med att avslutningsdelen tar 45 minuter och är slut runt 10.45. Skolan erbjuder lunch, man får gå hem om man vill och fritids är öppet som vanligt för de som har fritidsplats. (Glöm inte att lämna in lappen om julledighet till fritids om ni inte redan har gjort det).

 

Efter jul hälsar vi Cornelia och hennes familj till oss, Cornelia ska börja i 1a.

 

Vårterminen startar den 10 januari 08.00

 

 

 

 

 

 

 

Trevlig helg

 

Carolin, Lena, Joakim, Lotta, Jonny, Benita och Sara

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *